Относно: Началото на учебната година
Традицията 15.09. за начало на учебната година трябва да си остане.
Мотиви:
- 15.09. е символна дата за българина – традиция, дух и емоция на много поколения! Нека я съхраним! Датата 15 септември без съмнение предизвиква една и съща асоциация у малки и големи – това е първият учебен ден в България. Денят не е случайно избран, а зад решението се крие съвсем практична причина. Това се случва през далечната 1921 г. Александър Стамболийски и партията му “Български земеделски народен съюз” определят началото на учебната година да бъде 15 септември.
- Почивните дни през учебно време са малко. По-добре да се учи както досега, а не изкуствено да се разтегля учебното време. Учителите достатъчно добре се справят с преподаването на учебния материал и при сегашния учебен план.
- Съобразено е със сезоните в страната – изключително топло е в учебните сгради през месеците юни, юли, август и началото на септември, няма климатици, децата са неадекватни, учебната работа е не ефективна.
- За заетите родители в туризма на морските градове изтеглянето на дата по-рано от 15.09. е невъзможна и неудачна – болшинството родители и големи ученици/ а те не са само местни, но и от цялата страна/ работят до средата/края на септември в туризма – след това спокойно подготвят децата си. Особено присъствието на децата в детска градина не рядко се случва и след 01.10.
- Повечето от родителите ползват отпуск в края на август / началото на септември след лятото. Време необходимо за семейството, което да прекарат заедно.
- Вместо да принуждаваме 90% от родителите да носят извинителни бележки до 15 септември, нека запазим датата 15.09. за началото на учебната година. Нека месец август да е спокоен и свободен от задължения за учители, за родители, за деца и за МОН. Да се спре практиката през месеците юли и август да се искат всякакви ненужни повтарящи се справки и данни, когато всички трябва действително да сме в отпуск и да почиваме реално. По-логично е през трите летни месеца учителите да си ползват отпуските, а в учебно време да си вършат образователната работа с децата/учениците. Назначаването на заместници в учебно време не е от полза за децата, нарушава се емоционалният им комфорт, родителите са против смяна на персонал, смяна на група. Натоварва се бюджета – детските градини работят целогодишно и в тези условия колегите трябва да си ползват все пак полагаемия отпуск, за да се възстановят – ЕРС не предвижда суми за заместници и е недостатъчен.
- Йорданка Желязкова Станчева ОУ „Христо Ботев”, гр. Черноморец
- Димитрина Николова Щерионова СУ „Св. Св. Кирил и Методий”, гр. Созопол
- Станка Пейчева Коева ОУ „Отец Паисий”, с. Равна гора, общ. Созопол
- Мая Божилова Костадинова ОУ „П. К. Яворов”, с. Крушевец, общ. Созопол
- Йоана Георгиева Кръстева ОУ „Христо Ботев”, с. Зидарово, общ. Созопол
- Николинка Василева Паскова ДГ ”Делфинче”, гр. Ахтопол
- Екатерина Ганчева Кирова ДГ ”Ален мак”, гр. Царево
- Мариана Стоянова Казларова СУ “Н. Й. Вапцаров“, гр. Приморско
- Даниела Иванова Фелонова СОУ ”Н. Й. Вапцаров”, гр. Царево
- Антония Михайлова Лазова ОбУ „Христо Ботев”, с. Росен, общ. Созопол
- Емилия Петрова Томова ОУ «Христо Ботев», с. Ново Паничарево
Йорданка Станчева
Председател