Начало ↔ Кореспонденция с институции ↔ Отговор Сиела Инструкция за провеждане на целодневна организация на учебния ден
Въпрос на СРСНПБ : Във връзка с Инструкция за провеждане на целодневна организация на учебния ден, моля да разясните какви са новите задължения и отговорности на директора?
Отговор на „Сиела Образование“:Задълженията на директора, свързани с изпълнението разпоредбите на Инструкция № 1 от 30.10.2014 г. за провеждане на целодневната организация на учебния ден предполага да бъде създадена необходимата организация за:
1. Да се разработи годишна училищна програма за целодневна организация в конкретното училище, която следва да бъде приета на заседание на педагогическия съвет и утвърдена от директора.
Годишната училищната програма следва да дава информация за начина на организация, разпределението и съдържанието на дейностите за самоподготовка, занимания по интереси о организиран отдих и спорт.
За улеснение може програмата да бъде разработена в няколко раздела:
(Примерен подход)
І. Организация на дейностите (обща характеристика) за учебната 2015/2016 година
ІІ. Разпределение на дейностите
Прави се разпределение по образователни етапи, класове, паралелки, като се посочват кои възпитатели/учители, които ще ръководят отделните дейности. Целесъбразно е да се разработи в табличен вид.
ІІІ. Съдържание на дейностите по самоподготовка, занимания по интереси и организиран отдих и спорт.
При този раздел могат да се използват няколко подхода:
- Прилагат се разпределенията на учителите и възпитателите за всяка паралелка
- Прилагат се разпределения за няколко паралелки от един и същи клас, ако съдържанието е идентично.
2. Директорът предприема действия (разкрива ПИГ) по т. 1, ако са налице едновременно следните условия:
1. финансова и материална обезпеченост на училището;
2. наличие на санитарно-хигиенни условия;
3. осигурени безопасни условия;
4. заявено желание на родителите.
Желанието на родителите следва да бъде документирано. Подадените заявления (молби) от родителите следва да бъдат регистрирани по съответния ред.
Директорът създава организация и контролира подаването на документите за целодневна организация.
ІV. Директорът определя вариантът за целодневната организация за съответната учебна година (чл. 5). Целесъобразно е това да бъде определено в Годишната училищната програма за целодневната организация на учебния ден, като се отразява и в дневника на паралелката.
V. Директорът следва да регламентира времетраенето на учебния час в ПИГ, ако има ПИГ, в която са включени ученици от І и ІІ клас едновременно.
Седмичното разпределението на дейностите в ПИГ се утвърждава от директора най-късно до 1 октомври (чл.9)
VІ. Директорът планира контролната си дейност, като включва контрол върху:
(Примерен подход)
1. планирането на работата в ПИГ
2. подпомагането и мотивирането на учениците за самостоятелна работа , подпомагането на учениците за справяне с трудностите и засилване стремежа им към постижение и конструктивно съревнование;
3. анализ за предприетите действия от възпитателя (учителя) за проследяване на развитието и напредъка на учениците;
4. ежедневното вписване на темите по самоподготовка, занимания по интереси и организиран отдих и спорт в съответните документи
5. контрол при изготвянето и изпълнението на разработването и годишното тематично разпределение на възпитателите/учителите, като се изисква да съдържа конкретни реквизити: учебна седмица, дата, тема, брой часове, дидактически материали, забележка и др.
6. Контрол при преструктурирането на годишното тематично разпределение.
VІІ. Директорът утвърждава годишните тематични разпределения на възпитателите (учителите).
Обръщаме по-специално внимание на годишното тематично разпределение за частта „Занимания по интереси“. От разпределението следва да се черпи информация за отделните направления, по които се провеждан заниманията по интереси, като се допуска или срещу самата тема, или в отделна колона да се посочи направлението, с което е свързана темата. Допустимите направления са: наука (Н), история и традиции (И.Т), изкуства (И), спорт (С), образователни и развиващи игри (ОРИ) и други.