Категоричното ми мнение e, че това не може и не трябва да бъде ангажимент на учителите, по следните причини:
- В ЗПУО ясно са разписани целите на предучилищното и училищното образавание, като липсва подобна възможност.
- В ЗПУО ясно са разписани и задължения на учителя, като основни от тях са обучението и възпитанието и опазване здравето и живота на учениците в училище или в мероприятия, организирани от училището.
- В трудовия договор и длъжностната характеристика на учителя ясно са разписани работното място и продължителността на работното му време, както и задълженията му в рамките на това работно време. Липсва задължение на учителя да посещава домовете на учениците.
- Според чл.210, ал.1 от ЗПУО родителите имат задължение да осигурят редовното присъствие на ученика в училище, като уведомяват своевременно училището в случаите на отсъствие на ученика. Друго задължение на родителите е да запишат ученика в училище.
- Ако имаме по-ефективен контрол от Община, Дирекция социално подпомагане и Агенция за закрила на детето върху изпълненията на задълженията на родителите за записване и присъствие на децата им в училище и/или ДГ, проблемът с обхвата ще намалее с около 25%.
- Достатъчен е ангажимента на учителите в екипите по обхват, създадени съгласно чл.3, ал.1 от ПМС №100 от 08.06.2019 г., / като при това те са най-активните представители в тези екипи /, за да им се вменява нов ангажимент в тази посока.
- Ако учителят бъде задължен редовно да посещава домовете на учениците в риск, това значително ще затрудни изпълненията на останалите му задължения. Вменяването на нови задължения, трябва да бъдат извън установеното му работно време, което по КТ е изънреден труд и се изсква писменото съгласие на учителя, а този труд се заплаща като извънреден.
- С още около 25% ще намали проблема с обхвата на учениците, ако учителят се остави да изпълнява едно от задълженията си, свързано със задържането на учениците/децата в училище/ДГ, което означава да се сведат до минимум някои предпоставки, имащи отношение с напускане на учениците като:
- Насилието и агресията в училище.
- Недостатъчното ефективно използване на потенциала на учителите, педагогическите съветници и психолози при оказване на психолого-педагогическа подкрепа в превенцията на напускане на учениците.
- Трудности в усвяване на учебното съдържание, слабости в методиката на преподаване и в организацията на обучението.
- Недостатъчно ефективен контрол върху отразяването на многото отсъствия на учениците.
- Проблемът с обхвата на учениците/децата ще намалее с още около 15%, ако Гранична полиция предоставя информация за напусналите страната ни деца. Тези ученици/деца не трябва да фигурират в системата на средното образование и да бъдат проблем на Екипите по обхват, училищата и детските градин, с което ще се улесни драстично работата им.
С още около 25% ще се намали проблема с обхата на учениците, ако се увеличи ефективността на Екипите по обхват на учениците/децата в училище/ДГ чрез: -активизиране и на останалите участници в тях освен учителите;
– включване и представители на родителски и други неправителствени организации, имащи отношение към образованието в състава им.
Въвеждането на електронен дневник в училищата, също подпомага намаляване проблема с обхвата на учениците в училище.
Основният проблем за необхванатите ученици/деца в училище/ДГ са родителите. Ако родителските и неправителствените организации с отношение към образованието работят по-активно с родителите, за да разберат, колко важно е образованието за техните деца, това драстично ще ограничи проблема с необхванатите в училище/ДГ ученици/деца.
В заключение проблемът с необхванатите и напусналите ученици/деца не е в липсата на разписани текстове в нормативните документи или нови такива, а в тяхното ефикасно прилагане, в липсата на ефикасен контрол и санкции и необходимата статистика на централно ниво.
САМУИЛ ШЕЙНИН
Почетен председател на СРСНПБ
11.08.2019 г.